Forum www.prostodzioby.fora.pl Strona Główna

Papuzik trójbarwny (Erythrura trichroa)

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.prostodzioby.fora.pl Strona Główna -> Gatunki astryldów
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Kiara
Administrator



Dołączył: 12 Gru 2014
Posty: 1267
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 10 razy
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Warszawa
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 18:20, 09 Sie 2015    Temat postu: Papuzik trójbarwny (Erythrura trichroa)

Papuzik trójbarwny (Erythrura trichroa) występuje w kilku podgatunkach, różniących się odcieniem niebieskiej maski na głowie i natężeniem pozostałych kolorów (w mniejszym stopniu). Generalnie ptaki tego gatunku mają zielone ciało, pomarańczowy ogon i głowę-od dzioba obręb kończący się bliżej lub dalej za oczami- w zależności od podgatunku. Dymorfizm płciowy u tego gatunku nie występuje, choć doświadczeni hodowcy są zdania, iż upierzenie samiczki jest bardziej matowe.



Różne podgatunki papuzika trójbarwnego żyją na obszarze obejmującym północną Australię, Nową Gwineę, Moluki, Karoliny oraz sąsiednie wyspy.
W środowisku naturalnym przebywają w zaroślach.
Wielkość ptaków tego gatunku wynosi 12-13 cm. Ptaki te są ruchliwe i pomimo swoich niedużych rozmiarów lepiej czują się w gęsto obrośniętych. wolierach (można też urządzić tzw "sztuczny busz"), gdzie mogą przebywać z ptakami innych gatunków, byle by te nie zaczepiały bezkonfliktowych papuzików. Parami papuziki mogą być także trzymane w większych klatkach typu skrzynkowego.
W hodowli nie należy do najłatwiejszych, tak więc z lęgami tego gatunku powinni sobie poradzić hodowcy z jakimś doświadczeniem. Są pary które same budują swoje gniazda ze źdźbeł traw, ale są i takie, które chętnie zajmą budkę lęgową- najlepiej umieścić jest ją w klatce (czy też wolierze, o ile to tam będą gniazdować). Należy dostarczyć też odpowiednią ilość wyściółki do gniazda. Samiczka składa 3-6 białych jaj, które wysiadują oboje rodzice. Po 14 dniach z jaj wykluwają się pisklęta. W okresie odchowu młodych oprócz mieszanki jajecznej ważne jest podawanie rodzicom larw mączników, złapanych niedużych świerszczy i innych owadów, stanowiących źródło białka zwierzęcego. Gdy tylko młode zaczną samodzielnie pobierać pokarm, należy je koniecznie oddzielić od rodziców, gdyż mogą stać się ofiarami ataków ojca, chcącego przystąpić do następnego lęgu (chyba że lęgi odbywają się w wolierze, gdzie młode mają dostacznie dużo miejsca, by w razie czego móc się ukryć). Na sytuację ma też wpływ indywidualny charakter samca-ojca.
Na codzienną dietę papuzika trójbarwnego składa się mieszanka ziaren: mieszanki różnych gatunków prosa, kanaru tzw. białego i indyjskiego, konopii, łuskanego owsa i rzepaku. Regularnie należy podawać pokarmy zielone: gwiazdnicę, mniszek pospolity, szpinak, liście traw. Raz na jakiś czas powinno się udostępnić ptakom białko zwierzęce w postaci larw mącznika, małych świerszczy, a także innych owadów. Jak już pisałam przy opisie lęgów, w tym okresie powinien być to stały składnik diety wraz z tzw jajeczną mieszanką dla słowików.

Papuzik trójbatwny oprócz formy nominalnej występuje także w kilku co najmniej mutacjach barwnych. Te najbardziej znane to mutacje -ino, szczególnie lutino.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Kiara dnia Nie 19:47, 09 Sie 2015, w całości zmieniany 5 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.prostodzioby.fora.pl Strona Główna -> Gatunki astryldów Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group, modified by MAR
Inheritance free theme by spleen & Programosy

Regulamin