Forum www.prostodzioby.fora.pl Strona Główna

Katarzynka, stokówka prążkowana

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.prostodzioby.fora.pl Strona Główna -> Papugi / Gatunki
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Kiara
Administrator



Dołączył: 12 Gru 2014
Posty: 1267
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 10 razy
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Warszawa
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 6:35, 13 Gru 2014    Temat postu: Katarzynka, stokówka prążkowana

Katarzynka (Bolborhynchus lineola)

Katarzynki, zwane też stokówkami prążkowanymi czy ajmarkami prążkowanymi występują w dwóch podgatunkach: Bolborhynchus lineola lineola i Bolborhynchus lineola tigrinus. Drugi z podgatunków ma na skrzydłach więcej czarnego koloru.
Jest to nieduża papużka, wielkości m/w łąkówek, a przy tym jedna z wdzięczniejszych- łatwo się oswaja i można nauczyć ją mówić. W odróżnieniu od papużki falistej, do której podobna jest jedynie wielkością (do 16cm, z czego ok. 6 cm przypada na krótki, klinowaty ogon), ma też o wiele bardziej przysadzistą sylwetkę. Pomimo drobnych gabarytów papużka ta odznacza się dość masywnym wyglądem i na pierwszy rzut oka sprawia wrażenie dużo większej niż jest w rzeczywistości. Zamieszkuje Amerykę Środkową i Południową, gdzie zamieszkuje środowiska górzyste.
W naturze katarzynka występuje w kolorze zielonym, przy czym głowa jest zielonożółta z delikatnym niebieskawym odcieniem. Na karku, grzbiecie, brzuchu i w okolicy skrzydeł występują nieregularnie rozmieszczone ciemne prążki i cętki (stąd nazwa: prążkowana) pierś jest oliwkowozielona. Opatrzony ciemną końcówką dziób ma barwę naturalnego rogu, zaś nogi są różowe, o cielistym odcieniu i zakończone ciemnymi, prawie czarnymi pazurkami. W niewoli wyhodowano wiele mutacji i odmian barwnych- turkusową, ciemno-niebieską (kobaltową), żółtą i lutino, oliwkową, szarą, brązową (płową), cynamonową, białą i kremową (creamino), a także srebrną i fioletową. Występują też mutacje typu szek- dwukolorowe.

Dyformizm płciowy: U katarzynek płeć potrafi określić tylko doświadczony hodowca. Samce i samice wyglądają właściwie tak samo, pewną różnicą stanowi fakt, że samiczki są nieco drobniejsze, mają mniejsze głowy i dzioby. Można też porównać ogony ptaków- u samic pióra ogonowe są tylko ciemno obrzeżone, u samców- pióra ogonowe są czarne do połowy długości. U samic są one w całości zielone (z ewentualnym czarnym zakończeniem), zaś u samców są czarne niemal do połowy- metoda ta sprawdza się jednak u katarzynek z melaniną niezmienioną na drodze mutacji. Dlatego nie dotyczy to wszystkich odmian barwnych- u białych, kremowych i żółtych katarzynek metodą rozpoznania płci pozostaje badanie DNA lub endoskopia.

W niewoli katarzynki z powodzeniem można hodować parami (nigdy nie samodzielnie!) w klatkach o wymiarach minimalnych 70cm*60cm. W wolierze mogą mieszkać, ale trzeba pamiętać że są to ptaki delikatne, narażone ze strony nawet trochę większych papug lub o większych dziobach na zranienie (np. nie należy ich trzymać z nierozłączkami).

Odżywianie: papużki te jedzą standardowe ziarna podawane małym papugom, a więc proso, kanar, owies, słonecznik, len, konopie, pszenicę. Dodatkowo należy podawać ptakom zieleninę: jabłka, marchewkę, kolby kukurydzy. Z naszych krajowych naturalnie rosnących owoców katarzynki można karmić głogiem, owocem dzikiej róży i jarzębiną, z tym, że jarzębina przed podaniem powinna być przemrożona w zamrażarce (świeża może być powodem kłopotów żołądkowych).
Trzeba również pamiętać o ciągle rosnącym dziobie. Dla katarzynek wystarczą drobne gałązki drzew takich jak brzoza, wierzba i gatunki drzew owocowych żeby ptaki mogły tępić na nich swoje dzioby, poprzez obgryzanie.
Niezbędnym dodatkiem do pokarmu jest wapno, takie jak sepia, wapno w postaci kostek wapiennych- lub wapno musujące. Jako mieszankę witaminową nadaje się preparat witaminowy dla gołębi. Niezbędny jest także tzw. grit, mieszanka muszli, piasku i minerałów, wspomagający trawienie.

Rozmnażanie: Katarzynki chętnie i łatwo jest rozmnożyć w niewoli. Jeżeli ptaki mieszkają na co dzień w wolierze, na czas lęgów trzeba przenieść dobrane pary do klatek lęgowych, wyposażonych w budki o rozmiarach: 20*14*18cm i średnicy otworu wejściowego ok. 5cm. Dno budki powinno być wypełnione warstwą trocin.
Katarzynki znoszą 2-6 jaj, może się pojawić jednodniowa przerwa w ich znoszeniu. Wysiadywanie zaczynają po zniesieniu 2-go czy 3-go jajka. Młode przebywają w budce lęgowej 6 tygodni, następne 4 są jeszcze karmione przez rodziców.
Mieszanka jaką podaje się karmiącym katarzynkom składa się z ugotowanego jajka, biszkopta i kaszy kukurydzianej.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Kiara dnia Sob 18:21, 17 Paź 2015, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.prostodzioby.fora.pl Strona Główna -> Papugi / Gatunki Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group, modified by MAR
Inheritance free theme by spleen & Programosy

Regulamin