Forum www.prostodzioby.fora.pl Strona Główna

Kanarek belgijski malinoi wodnotokowy

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.prostodzioby.fora.pl Strona Główna -> Rasy kanarków / Śpiewające
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
damianf
Hodowca



Dołączył: 18 Gru 2014
Posty: 310
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 5 razy
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Sanok, Podkarpacie
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Sob 1:31, 20 Gru 2014    Temat postu: Kanarek belgijski malinoi wodnotokowy

Kanarek belgijski malinois wodnotokowy pochodzi z miejscowości Mechelen znajdującej się w Belgii, dlatego też mówi się na niego między innymi kanarek Belgijski wodnotokowy lub malinois ( od nazwy miasta Mechelen ). W innych krajach najczęściej używana jest nazwa ,,Waterslager,, co znaczy wodnotokowy.
Po raz pierwszy rasę tą przedstawiono publicznie w 1903 r. na międzynarodowej imprezie zorganizowanej w Belgii. Wodnotoki w odróżnieniu od kanarków harceńskich mają silną i masywną budowę ciała oraz są smuklejsze, podczas swojego wokalu przyjmują niemal idealnie poziomą postawę kładąc się na żerdce, natomiast kanarki harceńskie przyjmują postawę pod kątem 45°. Długość kanarka wodnotokowego wynosi od 15 do 17 cm, ciało ma proporcjonalne. Głowa duża z wyrazistymi oczyma, klinowatym dziobem, szyja wydłużona, kark szeroki, skrzydła przylegają do ciała, ogon wąski a nogi wysokie. Upierzenie tej rasy przeważnie jest żółte i występuje w trzech odcieniach: cytrynowe, jajeczne oraz złotawe i takie odmiany są oceniane na konkursach jednakże występować mogą osobniki z ciemnymi melaninowymi plamkami lub całe białe i białe z ciemnymi plamkami. Przyjmuje się że plamistość melaninowa u tych kanarków nie może przekraczać ¼ powierzchni całego ciała, dopuszczalna jest 1cm plamka. Zarówno czysto żółte jak i te z plamkami mogą być świetnymi śpiewakami. Zdarza się że nawet u czysto żółtej pary potomstwo może mieć już plamki, a to dlatego że plamistość jest genetycznie uwarunkowana.
Samiczki malinois są bardziej okrąglejsze, niższe na nóżkach, przeważnie bladziej upierzone i bardziej matowo. Kanarek wodnotokowy może posiadać nawet 17 różnych tur, 12 pierwszych jest oceniane dodatnio a pozostałe 5 nie są zbyt pożądane gdyż są za nie ujemne punkty, oto one :
Z prawej strony nazwy tur w języku rodowym malinois, czyli belgijskim Wink

1. tura Klokowana ( Klokkende )
2. tura Bulgotana ( Bollende )
3. Tzw. turkot basowy ( Knorr, Chorr )
4. tura kaskadowa ( Rollende )
5. flet wodny ( Fluiten )
6. dzwonek stalowy ( Staalltonen )
7. dzwonek dęty/prosty ( Bellen )
8. turkot dzwonkowy ( Belrol )
9. flety, gwizdy ( Fluitenrol )
10. szokiel ( Schokkel )
11. pompka, dmuchawka ( Woutes )
12. tokowanie ( Tjokken, Tjokkenrol )
13. zgrzyty, świsty ( Ophaal-Riet )
14. ostre dzwonki, piskliwe flety ( Spitse tonen )
15. tura sycząca ( Snetter )
16. głos nosowy ( Neuzig )
17. głosy ciapane ( Tjip-tjep-tjap-tsiep )

Śpiew szkoleniowy malinois, zmontowany przeze mnie : [link widoczny dla zalogowanych]
W przeciwieństwie do kanarków harceńskich podczas oceny śpiewu klatki ustawia się nie cztery piętrowo a po 2 jedna na drugiej. Klatki wystawowe dla wodnotoków mają wymiary : 21cm dług. 14cm szer. 15cm wys. Nauka młodych ptaków powinna przebiegać w ciszy, z dala od hałasu i obcych dźwięków, śpiewów innych ptaków które malinois mogłyby się nauczyć a tego byśmy nie chcieli.

Skala punktowa śpiewu wg COM :
Klokowany turkot wodny 12 pkt
Przemienny turkot wodny 9 pkt
Kulkowany turkot wodny 6 pkt
Turkot basowy 6 pkt
Turkot stalowy 9 pkt
Flet 9 pkt
Mocne basy 6 pkt
Dzwonki 6 pkt
Dzwonek basowy 6 pkt
Bas fletowy 6 pkt
Tjonker 6 pkt
Szokiel 3 pkt
Samiec wodnotokowy:

Samiczki wodnotokowe :

Zdjęcia i kanarki należą do mnie Wink


Post został pochwalony 1 raz

Ostatnio zmieniony przez damianf dnia Śro 19:46, 04 Mar 2015, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Kiara
Administrator



Dołączył: 12 Gru 2014
Posty: 1267
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 10 razy
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Warszawa
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 3:13, 20 Gru 2014    Temat postu:

damianf, ten opis jest po prostu świetny Very Happy . Gratulacje- widać że masz tę rasę w małym palcu Smile .

Zastanowiło mnie tylko jedno:
Cytat:
Długość kanarka wodnotokowego wynosi od 15 do 17 cm

Wskazywałoby to na to, że malinois są kanarkami dużymi (przeciętna wielkość kanarka kolorowego dla porównania to 12-14 cm). Ale przypominając sobie mojego Fifi (którego dostałam kiedy był już 10-cio letnim staruszkiem) faktycznie-był całkiem spory i miał mocną budowę.

Cytat:
Zdarza się że nawet u czysto żółtej pary potomstwo może mieć już plamki, a to dlatego że plamistość jest genetycznie uwarunkowana.
Zdarza się to zapewne wtedy, gdy ptaki-rodzice są szpaltami na szeka- wtedy z takiej parki faktycznie 1/4 (teoretycznie) młodych może być pstrokata, a kolejne 2/4 będą szplatmi na szeka, zaś 1/4 powinna być żółta i wolna od ukrytego genu szekowatości (są to oczywiście dane statystyczne, może się zdarzyć że te proporcje będą u Ciebie inne).

Wspominałam Ci kiedyś o moim samcu-w połowie malinois, w drugiej-harceńskim. Jest on o wiele drobniejszy jeśli chodzi o budowę niż rasowe malinois, natomiast upierzenie ma typowe dla tej rasy...
W innym wątku pokażę Picolo i postaram się nagrać jego wyraźny śpiew (jak na razie mam nagrania, ale albo muszę je posklejać jakoś, albo nagrać go terz- chyba chłopak czue że lęgi idą bo drze się rano strasznie Laughing ).


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
damianf
Hodowca



Dołączył: 18 Gru 2014
Posty: 310
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 5 razy
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Sanok, Podkarpacie
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Sob 14:03, 20 Gru 2014    Temat postu:

Bardzo ci dziękuję za pochwałę Wink
tak wodnotoki są duże, samiec na zdjęciu ( już sprzedany do warszawy ) ma lekko ponad 16,5 cm więc mały nie jest w porównaniu z moim samcem mozaiki żółte którego już nie mam i który miał 13 cm.
Pan Drozd, hodowca malinois od którego miałem samczyka również miał skojarzone do lęgów poplamione parki i młode powychodziły żółciutkie oraz białe. We wtorek ma do mnie przyjechać nowy biały samiec wodnotokowy od pana Darka Kokota, mam nadzieję że młode po nim będą również tego koloru bo z tego co mi mówił to jego ojciec był biały i takie potomstwo po nim właśnie uzyskał a ja zawsze o białych marzyłem Very Happy ale zobaczymy co będzie. Tak wspominałaś o tym mieszańcu i czekam z niecierpliwością na jego śpiew :p


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Kiara
Administrator



Dołączył: 12 Gru 2014
Posty: 1267
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 10 razy
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Warszawa
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 14:19, 20 Gru 2014    Temat postu:

Jeżeli ojciec białego samczyka był biały, a matka żółta, będziesz najprawdopodobniej miał samca białego dominującego. Różnica pomiędzy nim a recesywnym białym jest taka, że już w pierwszym pokoleniu otrzymasz statystycznie 50% młodych białych.
Choć-z drugiej strony biorąc-samczyk może być i recesywny (jeżeli żółta samiczka była szpaltką na biały recesywny)- może hodowca od którego kupujesz ptaki będzie wiedział, jai charakter ma ta mutacja.
Ale nawet jeżeli nie, wizualnie te dwie białe mutacje bardzo się różnią- biały dominujący ma lekko żółtawy nalot na skrzydłach, zaś recesywny- jest czysto-biały, a jego gardło jest bardzo charakterystyczne: ma kolor purpurowy (nie do pomylenia z jakąkolwiek inną mutacją). Pamiętaj że białe ptaki (szczególnie recesywne) mają problemy z pobieraniem z pokarmu prowitaminy A i przekształcaniem jej w wit.A- dlatego zaleca się podawać im tę witaminę w postaci suplementu (zwykłej witaminy A kupionej w aptece- oczywiście rozkruszonej i w dawkach niewielkich- żeby nie wprowadzić Cię w błąd, nie napiszę jakich- gdyż sama nie wiem. Ale bez tej witaminy ja nie utrzymałam przy życiu samiczki białej recesywnej (jej zdjęcie jest w dziale kanarkw kolorowych, w opisie rasy "biały recesywny")- miałam ją m/w 2 miesiące.

Samczykiem pochwal się, jak tylko go dostaniesz- białe kanarki ogromnie mi się podobają Very Happy .


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Kiara dnia Sob 14:21, 20 Gru 2014, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
damianf
Hodowca



Dołączył: 18 Gru 2014
Posty: 310
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 5 razy
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Sanok, Podkarpacie
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Sob 15:27, 20 Gru 2014    Temat postu:

Ja rozmawiałem z panem kokotem już na temat białych wodnotoków i mówił że nigdy nie podawał witaminy A ponieważ białe odmiany tej rasy potrafią same przyswajać ją z pokarmu i zawsze młode wychodziły nieskazitelnie białe. Nie wiem co o tym myśleć, w końcu pan Darek ma tytuł mistrza polski i wie bardzo wiele na ich temat Smile A matka młodego który ma do mnie przyjechać oczywiście była żółta.

Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez damianf dnia Śro 19:42, 04 Mar 2015, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Kiara
Administrator



Dołączył: 12 Gru 2014
Posty: 1267
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 10 razy
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Warszawa
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 20:58, 20 Gru 2014    Temat postu:

Czyli wygląda na to, że kanarek jest biały dominujący. Hodowca (Pan Kokot) widocznie może źle zrozumiał, to co napisałam- owszem, białe dominujące są czysto białe, jedynie na skrzydełkach mają lekko widoczny żółtawy nalot- i nie jest to żadną wadą, tylko cechą typową dla białych dominujących (oczywiście ten nalot nie może być zbyt ciemny ani szerko rozmieszczony).
Jeżeli jednak kanarki pobierają z pokarmu prowitaminę A i przetwarzają ją w witaminę A to recesywne mają ten defekt, że ich organizm na skutek mutacji nie posiada tej zdolności.
Także to, że w lęgu po żółtej samicy i samcu białym były białe pisklęta, przemawia za dominującym charakterem mutacji (Twój znajomy za pewne wiedziałby, gdyby żółta samiczka była po białym rodzicu).

Tutaj jest link do zdjęcia białej samiczki recesywnej (mojej, tej której już nie mam):[link widoczny dla zalogowanych]
(nie sugeruj się-gdybyś kopiował zdjęcie-nazwą zdjęcia-po prostu źle je opisałam na Garnku, nabywając samiczkę...).

Tak w ogóle to zauważyłam, że w hodowli kanarków śpiewających i kształtnych także, radko kiedy stosuje się białe recesywne- ja jakoś się jeszcze z tym nie spotkałam.

Nie mogę się doczekać zdjęć Twojego samczyka...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Kiara
Administrator



Dołączył: 12 Gru 2014
Posty: 1267
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 10 razy
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Warszawa
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 2:09, 21 Maj 2015    Temat postu:

Miałam kiedyś tego staruszka rasy malinois... Fifi śpiewał do swoich ostatnixh dni, może nie tak pięknie, może troszkę się męczył, ale byłd ufnym, kochanym ptaszkiem...


Tutaj- znany części z Was Picolo, w połowie malinois, w połowie k. harcerski. Wiem, że kilka osób czeka na nagranie śpiewu mojego najlepszego śpiewaka, myślę że teraz będzie to już łatwiejsze, ze względu na zakończenie lęgów (Picolo pełni teraz rolę nauczyciela dla kilku młodych samczyków, w tym własnych synów):



Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Kiara dnia Czw 2:51, 21 Maj 2015, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
damianf
Hodowca



Dołączył: 18 Gru 2014
Posty: 310
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 5 razy
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Sanok, Podkarpacie
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Pią 18:09, 22 Maj 2015    Temat postu:

Malinois Fifi prześliczny, świetnie zbudowany ! Nooo to czekam na ten śpiew Picola ! Razz

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Kiara
Administrator



Dołączył: 12 Gru 2014
Posty: 1267
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 10 razy
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Warszawa
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 20:27, 30 Maj 2015    Temat postu:

Tutaj kolekcja malinois, zdjęcie to zrobiłam na wystawie oddziałowej w 2012 roku... Smile


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.prostodzioby.fora.pl Strona Główna -> Rasy kanarków / Śpiewające Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group, modified by MAR
Inheritance free theme by spleen & Programosy

Regulamin