Forum www.prostodzioby.fora.pl Strona Główna

Zeberki buff i yellow- czyli typy upierzenia zeberek

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.prostodzioby.fora.pl Strona Główna -> Mutacje astryldów i ich odmiany / Mutacje zeberek
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Kiara
Administrator



Dołączył: 12 Gru 2014
Posty: 1267
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 10 razy
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Warszawa
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 9:54, 17 Maj 2015    Temat postu: Zeberki buff i yellow- czyli typy upierzenia zeberek

Tak samo jak kanarki dzielą się na intensywne i nie intensywne ( oraz mozaikowe), zeberki jeśli chodzi o typ upierzenia dzielą się na buff i yellow, co szczególnie jest widoczne u zeberek wystawowych ( ale i zwykłe, mutacyjne, również można podzielić na dwa różne typy upierzenia). U zeberek wystawowych cechy te są po prostu nieprzypadkowe, a przez to- bardziej wyeksponowane.
W piórach zeberek rozłożone są różne rodzaje melaniny (feomelaniny i eumelaniny). Ich upierzenie nie składa się z żadnych innych barwników, a pomimo to, dzięki charakterystycznemu dla gatunku specjalnemu układowi barw, jest bardzo ciekawe. Melaniny dają barwy od brązowo-czerwonej, poprzez beżowa, szarą, ciemno brązową, po czarną, i rzecz jasna- białą. Ta rozmaitość różnych wariantów barwnych sprawia, że zeberki mają w naszym kraju wielu wielbicieli i hodowców. Pomimo tego temat rodzaju pióra na ogół nie jest znany większości hodowców (przekonałam się o tym, poruszając kiedyś ten temat na jednym z ptasich for). Żeby nasze odchowy były jeszcze bardziej udane, warto choć pobieżnie zapoznać się z tematem typu upierzenia u zeberek.
Rozróżnienie typu upierzenia naszych zeberek nie powinno sprawiać trudności. Wd tego co przeczytałam w artykule Pana Dariusza Ślesickiego "Standard i mutacje barwne zeberek(2)" w czasopiśmie "Nova Exota" (nr2/2012), najlepiej jest to robić, patrząc na siedzącego na żerdce ptaka z boku. Wd Autora tej jak dotąd jedynej publikacji w Pl, ptaki typu buff mają w tym czasie na bokach pióra luźne, zawijające się na skrzydła. Jak wynika z moich własnych obserwacji, pióra rosnące na brzuchu mogą zawijać się o żerdkę. Ponadto zeberki typu buff mają gęste pióra puchowe, w ogóle- całe ich upierzenie jest obfite, bujne, rozrośnięte bywa, że do przesady (problem ten dotyczy zeberek tzw. "wystawowych").

Samiec marmurkowy, czyli ten na pierwszym planie, jest typowym przedstawicielem typu "buff":

Fot. B.M.Baczyńska (Kiara)

Z kolei zeberki typu " yellow" sprawiają wrażenie smukłych, o delikatniejszej budowie, a w rzeczywistości wrażenie to sprawia typ upierzenia, jaki ptak reprezentuje. Również mają pióra puchowe, ale w ilości nieporównywalnie mniejszej, niż zeberki buff. Pióra pokrywowe z kolei są wąskie, dobrze przylegające do ciała, przez co ptaki sprawiają wrażenie szczuplejszych i mniejszych niż zeberki buff. Patrząc na pojedyncze pióro, widzimy, że w porównaniu z piórem ptaka typu buff pióro ptaka yellow jest węższe i ma bardziej zwartą budowę- haczyki, łączące poszczególne chorągiewki, są w stanie utrzymać pióro tak, by było gładkie, inaczej jest z piórami typu buff, które są szerokie i puszyste- ich chorągiewki są rozmieszczone luźniej.

U większości zeberek, które mamy w naszych domach, ciężko jest rozróżnić typ upierzenia, do jakiego należą, z wyjątkiem oczywiście zeberek wystawowych. Warto tutaj dodać, że upierzenie typu yellow dominuje nad typem buff, dlatego, łącząc ptaki w pary, najlepszym połączeniem będzie ptak typu yellow, po rodzicu typu buff, z ptakiem typu buff. W ten sposób otrzymamy zarówno ptaki typu buff, jak i typu yellow, z kopią genu na upierzenie typu buff- niezbędne do dalszej hodowli.
Zastanówmy się jednak, czy podział jaki występuje u zeberek wystawowych można przenieść na zwykłe zeberki. Hodując te ptaki, przez moją hodowlę przewinęło się jak dotąd ok. 50-ciu zeberek (w ciągu dwóch lat). Jako że miałam jakieś pojęcie o zagadnieniu typu pióra u zeberek, obserwowałam każdego ptaka pod tym właśnie kątem. Poza samcem, którego zamieściłam w tym małym artykule na zdjęciu, żaden z ptaków nie był ptakiem typu buff. Podejrzewam więc, że samczyk ten w połowie ma krew zeberek wystawowych.
Wśród zeberek różnych mutacji, nie-wystawowych, wiele ptaków natomiast miało cechy charakterystyczne dla typu yellow. Cechami tymi były: przylegające upierzenie, wąskie pióro, mniejsza ilość piór puchowych. Zeberki te sprawiają wrażenie smuklejszych. Starałam się łączyć takie ptaki z tymi mającymi bujniejsze upierzenie. Co ciekawe, zasady obowiązujące u zeberek wystawowych znalazły tutaj jakby swoje odbicie. Młode z par, gdzie jeden z ptaków miał bujniejsze upierzenie, były w połowie podobne ( jeśli chodzi o typ pióra) do matki, w połowie do ojca. Świadczyłoby to także, że te bujniej upierzone zeberki mają w genotypie kopię genu na upierzenie buff- czego wykluczyć nie można. Ale są to moje osobiste rozważania, nad którymi cały czas się zastanawiam.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Kiara dnia Czw 14:20, 28 Maj 2015, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.prostodzioby.fora.pl Strona Główna -> Mutacje astryldów i ich odmiany / Mutacje zeberek Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group, modified by MAR
Inheritance free theme by spleen & Programosy

Regulamin