Forum www.prostodzioby.fora.pl Strona Główna

Mutacja czarnolica BC- zeberki

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.prostodzioby.fora.pl Strona Główna -> Mutacje astryldów i ich odmiany / Mutacje zeberek
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Kiara
Administrator



Dołączył: 12 Gru 2014
Posty: 1267
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 10 razy
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Warszawa
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 16:23, 08 Sty 2015    Temat postu: Mutacja czarnolica BC- zeberki

Mutacja czarnolica (BC), z ang.black-cheecks;

Mutacja ta ma charakter recesywny autosomalny. Od kilku lat jest w Polsce jedną z najchętniej hodowanych, gdyż jest atrakcyjna zarówno sama w sobie, jak i w kombinacjach z innymi mutacjami.

Samiec czarnolicy, szpalt na mut. jasnoplecą BC/LB:

fot. B.M.Baczyńska (Kiara)

Ptaki tej mutacji mają ogólny kolor upierzenia ciemniejszy niż samce formy nominalnej. Charakterystyczna cecha mutacyjna- czarne lica- co ciekawe- występuje zarówno u samców jak i u samic w postaci pełnego, wykształconego lica. Różnica pomiędzy płciami jest łatwa do rozróżnienia, gdyż samicy brak jest pozostałych cech dyformizmu płciowego- nie ma plamy piersiowej, zebrowania, flanek.

Samica czarnolica BC:

fot. B.M.Baczyńska (Kiara)

Bywa jednak, że szczególnie młode samiczki czarnolice brane są za samców przez niedoświadczonych hodowców. Lica samca powinny mieć głęboko czarny kolor, być duże, z wyraźnie zaznaczonymi konturami. Lica samicy czarnolicej powinny również być pełne, jednak nie są one tak duże jak u samców tej mutacji (zależy to oczywiście od jakości ptaka). Spotyka się samice tej mutacji z licem niepełnym- ptaki takie nie powinny być używane do dalszej hodowli. Jeśli chodzi o inne cechy u zeberek czarnolicych: u samców zebrowanie i plama piersiowa pozostają bez zmian, brzuch jest czysto-biały, w przypadku samic ta biel bywa lekko "złamana"- nie powinna jednak być kremowa. Ogon taki sam jak u formy nominalnej, natomiast są czarne w białe kropki- ptak taki wygląda nadzwyczaj urodziwie. Niestety, często jeszcze w polskich hodowlach spotyka się samce z flankami ogólnie czarnymi, ale o kilku piórkach kasztanowych (kilka lat temu można nawet było się natknąć na samce z flankami kasztanowymi- na szczęście, dzięki odpowiedniej selekcji hodowlanej, obecnie nie spotyka się już takich osobników). Bywa też, że z wiekiem u niektórych samców pojedyncze pióra flanek blakną- jednak przy odpowiednim doborze par hodowlanych ptaki do końca życia mają boczki koloru czarnego (z białymi znaczeniami).
Szpalty tej mutacji da się rozpoznać na pierwszy rzut oka. Szczególnie cecha ta widoczna jest u samic- samice przenoszące gen tej mutacji mają lico w odcieniu rozrzedzonej czerni, mniej lub bardziej rozmyte, które zaczyna się tuż za łezką (w niektórych przypadkach wygląda to jak bardzo pogrubiona i rozmazana ku tyłowi głowy łezka, ale generalnie lica samic- szpaltów na BC są niepełne, o zatartych konturach, ale raczej duże niż małe.

Samica jasnopleca/czarnolica czarnopierśna LB/BC BB:

fot. B.M.Baczyńska (Kiara).

Samica marmurkowa, szpalt na czarnolicą CFW/BC:

fot. B.M.Baczyńska (Kiara).

U samców czasem ciężko jest je zauważyć pod feomelaniną na licach samców formy nominalnej lub innych, o pomarańczowych licach.
Czarne lica można zauważyć już u piskląt w gnieździe, w przeciwieństwie do ubarwienia ptaków formy nominalnej, które dopiero po pierzeniu zrzucają szare piórka i przybierają "dorosłe" upierzenie.

Mutacja czarnolica często towarzyszy innym mutacjom, tworząc różne ciekawe kombinacje. Na pewno najbardziej znaną i jednocześnie najbardziej efektowną będzie odmiana Triple Black, powstała w wyniku połączenia trzech mutacji: black-face BF, czarnopierśnej BB i czarno-licej BC. Ptak tej odmiany ma właściwie całą część twarzową czarną, począwszy od obszaru tuż za dziobem i licami. Pierś jest także czarna, dzięki kombinacji BB i BF plama piersiowa sięga, w zależności od konkretnego ptaka, nawet niemal do dolnej części brzucha.
Jedną z moich ulubionych kombinacji jest połączenie mutacji kasztanowobokiej CFW i czarnolicej BC. Samiec takiej kombinacji jest biały, ma czarne lica, zaś czarne flanki pięknie kontrastują z bielą upierzenia-są czarne w białe kropki. W przypadku łączenia takiej pary należy mieć samca BC/CFW (lub BC CFW) i samicę BC CFW, ew. CFW/BC (co nawet da lepsze ptaki zgodnie z prawami genetyki, lecz spowoduje, że tylko połowa młodych po takiej parze będzie czarnolica, podczas gdy druga-będzie szpaltami na tę mutację) gdyż mutacja CFW jest sprzężona z płcią.
Ładnie wygląda połączenie mutacji czarnolicej BC z żółtodziobą YB-na zasadzie kontrastu żółty dziób jest ładnie uwydatniony.

Samiec czarnolicy żółtodzioby BC YB:

fot. B.M.Baczyńska.

Ciekawie wyglądają także inne jasne mutacje (jeśli chodzi o kolor ciała) w połączeniu z mutacją BC: LB BC, DS BC lub DS BC LB- ta ostatnia kombinacja jest chyba najbardziej efektowna. Mutacja srebrna dominującą DS z czarnolicą BC powoduje, że czarne lica mogą być nie dostatecznie nasycone eumelaniną. Dlatego dodanie do takiej kombinacji mutacji jasnoplecej LB spowoduje, że kolor pleców i skrzydeł będzie pięknie rozjaśniony, a czarne znaczenia (lica, plama piersiowa, flanki i zebrowanie) będą pięknie wyeksponowane.
Połączenie mutacji czarnolicej z czarnopierśną sprawia, że lica samca są rozmyte w obrębie konturówę, zaś u samic prawie niewidoczne. Ogon ptaków tej kombinacji mutacji jest taki, jak u mutacji czarnopierśnej- biały z czarnym wzorkiem na środku lub w końcowej części.
U zeberek beżowych F mutacja czarnolica BC daje efekt w postaci koloru nie czarnego, lecz ciemno-brunatnego, tak samo jak łezka, ogon i flanki.

Samiec czarnolicy czarnopierśny BC BB:

fot. B.M.Baczyńska

Krzyżówka mutacji BC z mutacją pingwinowatą PNG, nie powinna być stosowana. Mutacje te są ze sobą w konflikcie. W przypadku samca, taki ptak miałby w miejscu lica białą plamę. Łezka niewidoczna. Nie jest to ciekawe połączenie i nie zalecane przez hodowców oraz genetyków.
Również kombinacje z mutacjami: izabelowatą IS i rudopierśną OB są w konflikcie z mutacją czarnolicą BC.

Praca ta jest napisana przeze mnie, na podstawie robionych od dłuższego czasu notatek. Wszystkie przedstawione zdjęcia są mojego autorstwa i przedstawiają moje ptaki- wykorzystywanie ich jest naruszeniem praw autorskich. Kopiowanie całego artykułu lub jego części będzie traktowane jako plagiat, zgodnie z definicją plagiatu. Beata M. Baczyńska
Cytat:
PbA.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Kiara dnia Sob 18:55, 25 Sty 2020, w całości zmieniany 12 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.prostodzioby.fora.pl Strona Główna -> Mutacje astryldów i ich odmiany / Mutacje zeberek Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group, modified by MAR
Inheritance free theme by spleen & Programosy

Regulamin