Forum www.prostodzioby.fora.pl Strona Główna

Gloster-opis i standard rasy

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.prostodzioby.fora.pl Strona Główna -> Rasy kanarków / Kształtne / Kształtne z koronką
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Kiara
Administrator



Dołączył: 12 Gru 2014
Posty: 1267
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 10 razy
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Warszawa
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 5:24, 13 Gru 2014    Temat postu: Gloster-opis i standard rasy

Gloster

Jest najpopularniejsza rasą kanarka z koroną, a nawet z grupy kanarków kszyałtnych, hodowaną w Polsce. Ma przyjemny temperament, wesołe usposobienie oraz miły dla oka, sympatyczny wygląd.
Jest to stosunkowo młoda rasa kanarka, uzyskana poprzez krzyżowanie kanarków harceńskich, creastedów, norwików i borderów miniaturowych. Krzyżówka ta, oczywiście po latach selekcji pod kątem wyznaczonych cech, została uznana za rasę w 1925 roku, ale popularność Gloster zdobył dopiero po zakończeniu II-ej Wojny Światowej (rzecz jasna II Wojna Światowa miała tutaj niebagatelne znaczenie).

Glostery to najmniejsze wśród kanarków z koroną- ich wielkość nie powinna przekraczać 12cm. Normy te należy jednak traktować z pewnym marginesem dostosowanym do potrzeb- niektórzy mówią, że "im mniejszy gloster tym lepszy", jednak proszę sobie wyobrazić lęgi takich maleńkich samiczek- mając samiczkę wielkości 11 cm mogę potwierdzić, że samiczka ta- choć właściwie idealna jeśli chodzi o proporcje, miewała 2 na 3 jaja zaparte- było to na tyle poważne, że po jednym sezonie lęgowym odsunęłam samiczkę od hodowli (w hodowli trzeba kierować się nie tylko rozsądkiem, ale przede wszystkim- dobrem ptaków). Dobierając więc glostery w pary hodowlane, oprócz czynników, o których za chwilę przeczytacie, powinno się zawsze używać jako przyszłej matki samiczki na pewno nie miniaturowej, ale normalnych rozmiarów i w doskonałej kondycji- samiec może być mniejszy.

Gloster corona cynamonowy z profilu:

Fot. B.M.Baczyńska

Glostery występują w wersji z koronką ("Corona") i bez niej ("Consort"). Korona glostera jest gęsta- o wiele gęstsza niż u koroniaka niemieckiego,okrągła, symetryczna i zakrywająca do połowy oczy. Pióra u niej są równiej długości, a sam środek powinien znajdować się na samym środku głowy. Gruba szyja tworzy całość z szeroką głową, koronka powinna gładko przechodzić w szyję. Mocna głowa i szyja nadaje ptakowi krępy wygląd. Odmiana Consort powinna posiadać grube brwi i szeroką głowę. Dziób krótki, mocny, o kształcie stożka.
Korpus powinien mieć kształt trójkąta prostokątnego, gdzie kąt prosty znajduje się w okolicach brzucha. Pierś jest szeroka i zaznaczona, brzuch zaznaczony, ale nie otłuszczony. Ogólnie ptak sprawia wrażenie mocnego, krępego. Szyja, plecy i ogon stanowią linię prostą. Skrzydła krótkie, połączone u nasady ogona, nie mogą się krzyżować. Ogon krótki i wąski. Nogi krótkie, bez widocznych ud i stawów skokowych, pazurki krótkie i delikatne, należy o to zadbać szczególnie przed wystawą. Ogólnie cała budowa musi być harmonijna, a budowa proporcjonalna.
Postawa na wpół wyprostowana, dumna. Ogólnie ptak ma sprawiać wrażenie wesołego i energicznego.

Glostery śpiewają przyjemnie- to także dziedzictwo kanarka harceńskiego, które pozostawił wszystkim ptakom, w których płynie ich krew.

Anglicy- pierwsi hodowcy glosterów- wymyślili że rasa dzieli się na dwa typy glosterów, nazywane "buff" i "yellow", a oznaczające typ upierzenia ptaka. Pierwsze z nich-"buff"- oznacza kanarki o barwie nieintensywnej, natomiast "yellow" są to ptaki o barwach intensywnych. Ponadto- "pododmiana" buff jest większa i bardziej pospolita.
Wśród glosterów , jak i wśród innych koroniastych odmian, zdarzają się osobniki z koroną i bez niej. Te pierwsze zwana sa czasem przez hodowców "korońcami", zaś normalne-"gładkimi".

Barwy: dopuszczalne są wszystkie barwy poza barwą czerwoną;

Rozmnażanie: Jest to najchętniej hodowany kanarek wśród wszystkich kanarków koroniastych. Nie bez znaczenia jest tutaj fakt, że nie jest wymagający, jeśli chodzi o rozmnażanie. Ptaki są płodne i rozmnożyć je nie jest trudno. Podobnie, jak u innych ptaków z tej grupy- nie należy łączyć dwóch osobników z koroną. Ponadto- częste krzyżowanie ptaków typu "buff" powoduje powstawanie u glosterów cyst piórowych, które sie odnawiają i powiększają po każdym pierzeniu. Należy temu zapobiegać, łącząc regularnie pomiędzy sobą glostery intensywne z nieintensywnymi (w tym rasy kształtne niczym nie różnią się od kolorowych).
Najczęściej łączy się ptaka koroniastego z ptakiem o głowie gładkiej, z takiego skojarzenia wychodzą młode obu typów. Bywa jednak, że w uzasadnionych przypadkach łączy sięr dwa glostery typu consort bby np poprawić jakiś szczegół w budowie czy upierzeniu swojej linii glosterów gładkogłowych. Jako że gen odpowiedzialny za występowanie u kanarków korony ma charakter dominujący, nie trzeba cały czas krzyżować glosterów na sposób: gładki plus koroniasty. Wystarczy skrzyżować glostera consort (nie ma znaczenia, czy jego rodzice obydwoje byli cconsortami, czy też jedno z nich miało koronę) z glosterem z koroną, by połowa potomstwa miała koronki, a druga główki gładkie. Nie stosuje się- jak już wspominałam, jedynie połączenia dwóch ptaków koroniastych- związane jest to z czynnikiem letalnym, związanym z dominującą mutacją koroniastą.

Skala punktowa według COM:
1. Koronka i głowa 15pkt.
2. Symetria koronki 5pkt.
3. Postura 20pkt.
4. Ogon 5pkt.
5. Upierzenie 15pkt.
6. Postawa 10pkt.
7. Nogi 5pkt.
8. Wielkość 15pkt.
9. Wrażenie ogólne 10pkt.
Razem: 100pkt.

edit: Całkiem niedawno zmieniła się skala oceniania glostera.
Obecnie tak przedstawia się Punktacja C.O.M.:
1.Wielkość (możliwie najmniejsza, max. 11cm) 20pkt.
2.Korona i głowa 20pkt.
3.Kształt 20pkt.
4.Upierzenie 15pkt.
5.Postawa 10pkt.
6.Nogi 5pkt.
7.Ogon 5pkt.
8.Wrażenie 5pkt.


źródła:
-PFO, Standardy kanarków kształtnych w oprac. K. Wilczewskiiego;
-notatki własne;
-"Nova Exota";



Gloster corona cynamonowy intensywny, samica:

fot. B. M. Baczyńska (Kiara)

Gloster corona cynamonowy intensywny, samica, rysunek pleców:

aut. Beata M. Baczyńska (Kiara)

Gloster consort szek biało-szafirowy/cynamon:
[link widoczny dla zalogowanych]
fot. Beata M. Baczyńska (Kiara)

Gloster corona fawn (płowy):

fot. Beata M. Baczyńska (Kiara)

Gloster consort zielony (czarno-żółty nieintensywny):

fot. Beata M. Baczyńska (Kiara)

Opis rasy sporządziłam na podstawie własnych notatek, wiadomości o rasie zbierałam kilka ostatnich lat. W zw. z tym jest to moja własna praca intelektualna. Kopiowanie całości lub fragmentów będzie traktowane jako plagiat i naruszenie praw autotskich- dotyczy to także zdjęć, których jestem autorką. Kiara


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Kiara dnia Sob 2:20, 30 Maj 2015, w całości zmieniany 9 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Simone
Doświadczony Hodowca



Dołączył: 18 Gru 2014
Posty: 505
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 18 razy
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Raszyn
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Nie 16:26, 08 Lut 2015    Temat postu:

Małe pytanie odnośnie glosterów. Nie należ łączyć w pary 2 ptaków z koroną, a co z consort? Czy połączenie daje jakieś efekty uboczne?

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
damianf
Hodowca



Dołączył: 18 Gru 2014
Posty: 310
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 5 razy
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Sanok, Podkarpacie
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Nie 20:23, 08 Lut 2015    Temat postu:

Można łączyć dwa glostery consort, tyle że po młodych z takiej pary można już nie uzyskać ptaków koroniastych Smile

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Simone
Doświadczony Hodowca



Dołączył: 18 Gru 2014
Posty: 505
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 18 razy
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Raszyn
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Nie 20:35, 08 Lut 2015    Temat postu:

To by nawet moją Samicę ucieszyło, nie lubi ptasząt koroniastych Very Happy Znaczy MOJĄ "Samiczkę" Razz

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Kiara
Administrator



Dołączył: 12 Gru 2014
Posty: 1267
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 10 razy
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Warszawa
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 11:54, 09 Lut 2015    Temat postu:

damianf napisał:
Można łączyć dwa glostery consort, tyle że po młodych z takiej pary można już nie uzyskać ptaków koroniastych Smile

Tzn owszem, damianf wszystko dobrze napisal (co do tego ze ptaki z takiego polaczenia beda w 100% gladkie), ale moze warto dodac,ze koronka spowodowana jest genem mutacji dominujacej- tak wiec nie ma na nia ptakow-szpaltow. I dlatego taki mlody z pary consort+consort polaczony z ptakiem koroniastym da w polowie mlode z koronka...


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Kiara dnia Pon 11:56, 09 Lut 2015, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.prostodzioby.fora.pl Strona Główna -> Rasy kanarków / Kształtne / Kształtne z koronką Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group, modified by MAR
Inheritance free theme by spleen & Programosy

Regulamin