Forum www.prostodzioby.fora.pl Strona Główna

Trębacz paryski-opis rasy

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.prostodzioby.fora.pl Strona Główna -> Rasy kanarków / Kształtne / Kędzierzawe
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Kiara
Administrator



Dołączył: 12 Gru 2014
Posty: 1267
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 10 razy
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Warszawa
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 4:08, 13 Gru 2014    Temat postu: Trębacz paryski-opis rasy

Trębacz paryski (francuski)- fr.Frise de Paris

Kanarek ten, nazwę "trębacz" zawdzięcza charakterystycznemu śpiewowi, na który składają się: różne flety, trele, oraz dźwięki przypominające brzmienie trąbki. Dla ucha jednak śpiew brzmi raczej przeciętnie. Inne nazwy tego kanarka to "trębacz francuski", "kędzierzawy francuski" czyli Frise de Paris (franc.).
Rasa ta została wyhodowana w Paryżu, jej oficjalna rejestracja miała miejsce w 1860 roku. Bezpośrednim przodkiem tej rasy był na pewno tzw. "kanarek z Gandawy"- podobnie jak innych ras kędzierzawych powstałych w XVIIIw. Jednak to właśnie omawiana rasa jest jedną z najstarszych, które przetrwały do dzisiejszych czasów, będąc jednocześnie najstarszą rasą kanarków kędzierzawych. Właściwie nie ma wśród nich rasy, w której żyłach nie płynęłaby krew trębacza paryskiego (użytego do krzyżówki w celu wyhodowania następnej rasy kędzierzawej bezpośrednio lub pośrednio).
Trębacz paryski jest jednym z największych kędzierzawych kanarków, osiąga wielkość 19-20cm, a wd niektórych źródeł istnieją osobniki o wielkości nawet 23cm (ogólnie, należy do kanarków największych). Jego upierzenie jest obfite i długie, pióra zwijają się spiralnie, tworząc tzw. fryzury, ściśle określone przez standard dla trębacza paryskiego. Fryzury trębacza są jednymi z bogatszych i piękniejszych, pomimo późniejszych prób stworzenia ras o jeszcze bogatszych i piękniejszych. Ogólnie- jest to ptak o bardzo efektownym wyglądzie, który szybko zyskał sobie popularność i cieszy się nia do dnia dzisiejszego.
Postawa kanarka tej rasy powinna być wyprostowana i dumna. Głowa, tułów i ogon tworzą linię prostą. Błędami są załamania linii grzbietu, zły kąt nachylenia nóg powodujący ”leżenie” ptaka na żerdzi, lub zbytnie pochylenie ptaka do przodu.


Fot. B.M.Baczyńska

Upierzenie trębacza paryskiego tworzą pióra okrywowe i puchowe, jednak to właśnie okrywowe nadają tym ptakom tak szczególny wygląd. Pióra te są długie, czasami na tyle, że spiralnie skręcają się w kierunku, w którym rosną. Puszyste i delikatne- dają niesamowicie oryginalny wygląd. Oczywiście i wśród kanarków kędzierzawych można się pokusić o podział na ptaki typu intensywnego i nieintensywnego. W praktyce oznacza to, że ptaki o ubarwieniu bardziej nasyconym mają mniej obszerne upierzenie, a te ubarwione mniej intensywnie mają szersze, bardziej puszyste pióra, a ich upierzenie jest bogatsze. Fryzury na które składa się upierzenie kanarka tej rasy są ściśle opisane w jego standardzie.
Głowa powinna być duża i mocna, dobrze osadzona na szyi, a dziób duży i silny, o kształcie stożka. Na fryzury głowy składają się trzy fryzury, wszystkie powinny być dobrze widoczne i bez ubytków w piórach. "Grzywkę" (pierwszą z fryzur, zwana czasami "czapeczką") tworzą pióra wyrastające po bokach szyi i zawinięte ku potylicy, gdzie łączą się w stożkowaty czubek, lekko wystający ponad linię głowy. Druga fryzura- "hełm" lub "kask"- tworzy się wtedy, gdy pióra wyrastające z jednego boku szyi zawijają się ku górze i przewieszają przez potylicę, po drugiej stronie szyi luźno zwisając. Trzeci rodzaj fryzury ("bokobrody") tworzą pióra wyrastające z policzków i zawinięte spiralnie w dół.
Pióra na szyi muszą być obfite, fryzury obszerne i lekko przechodzące w upierzenie piersi (dużym błędem są jakiekolwiek prześwity, przez które widać skórę). Pióra powinny układać się symetrycznie i tworzyć dwie fryzury, tak zwany śliniaczek,wyrastający z szyi i opadający na pierś oraz kryzę, okrywającą szyję jak obszerny kołnierz. Ze względu na obfite upierzenie szyja wydaje się być krótka i dość masywna.
Fryzura piersi powinna być bogata, obfita, nazywana jest "żabotem". Pióra po obu stronach osi biegnącej przez klatkę piersiową (w stosunku do której fryzura ta musi być symetryczna) są wywinięte, skierowane ku środkowi. Piórka podbrzusza muszą być skierowane do góry i częściowo zakrywają nogawki- ładnie wywinięte, u dobrze wypierzonych ptaków zakrywają skrzydełka kciukowe.
Z tyłu upierzenie szyi gładko przechodzi w upierzenie pleców. Górna część fryzury pleców zwana jest "płaszczem", dolna "bukietem". "Płaszcz" tworzy długa i jedwabista fryzura, u niektórych ptaków szczególnie obfita i efektowna, poprzez rozkładające się promieniście na wszystkie strony pióra, u innych mająca lekko zaznaczony przedziałek-u takich ptaków pióra rozchodzą się symetrycznie na boki,w obydwu przypadkach wywinięte pióra opadają na barki i skrzydła. Dolną fryzurę pleców-tzw. "bukiet"- tworzą pióra nadogonowe, zwane czasami "piórami kogucimi". wyrastające tuż u nasady ogona, długie, elastyczne, zwieszają się wywinięte i symetryczne po obu stronach nasady ogona.
Błędami obniżającymi ocenę są za krótkie pióra, niesymetryczne ich ułożenie (pióra układają się tylko w jedną stronę), braki w upierzeniu, ich ogólnie zły stan.
Ogon powinien być długi, ciężki, gruby, zwarty i pełny, to znaczy bez braków w upierzeniu. Pióra nie mogą być zmierzwione, postrzępione.
Boki porośnięte długimi i szerokimi piórami, które wyrastają z korpusu nad udami i skierowane są do góry, tworząc symetryczne fryzury o kształcie wachlarzy, zakrywające całkowicie boki i sięgające skrzydeł. Błędami są brak symetrii (na przykład jeden wachlarz pełny, drugi mały i niepełny), krótkie, wąskie pióra, braki w upierzeniu, ”niepełne” fryzury.
Skrzydła są długie i mocna, dobrze przylegające do korpusu, w ocenie brana jest pod uwagę pełna ilość lotek (braki lotek wpływają negatywnie na ocenę ptaka). Nie mogą luźno zwisać w dół, czy krzyżować się na plecach.
Nogi powinny być długie i silne, proporcjonalne do sylwetki ptaka. Uda dobrze obrośnięte, których pióra tworzą "nogawki". Zakończone są spiralnie skręconymi pazurkami, przypominającymi kształtem korkociągi. Błędem są proste pazurki, brak któregoś z nich, nagie lub źle upierzone uda.
Barwy:bardzo zróżnicowane, żółte w wielu odcieniach, białe, zielone, szek, izabelowate i inne. Nie powinno sie łączyć w pary dwóch ptaków barwy żółtej.
Ptaki wystawia się w dużych, kopulastych klatkach z dwoma patyczkami. Dopuszcza się wszystkie barwy upierzenia. Poniżej przedstawiam aktualną punktację obowiązującą przy ocenie kanarków kędzierzawych paryskich.

Skala punktacji COM:
1. Głowa, kołnierz, bokobrody 15pkt.
2. Płaszcz, plecy (barki i bukiet) 15pkt.
3. Pierś (żabot) 15pkt.
4. Boki (wachlarz) 15pkt.
5. "Kogucie pióra", nogawki 10pkt.
6. Nogi, ogon, skrzydła 10pkt.
7. Wielkość, kształt, postawa 10pkt.
8. Upierzenie, wrażenie 10pkt.
w sumie: 100pkt.

Hodowla ptaków tej rasy jest trudna i niewątpliwie wymaga doświadczenia. POdstawą jest dobranie zgodnej pary hodowlanej, jako że kanarki tej rasy są na ogół monogamiczne, a nawet jeśli nie-tego typu hodowla jest najmniej promlematyczna. NIe zaleca się stosować chowu wsobnego (ang. inbreed). KLatka dla pary trębaczy powinna mieć wymiary 100cm długości, 50cm szerokości i 60cm wysokości. Gniazdo, o kształcie koszyczka, powinno być wymiarami dostosowane do wymiarów tej rasy kanarka. BYwa, że jaja zniesione przez samicę trębacza podkłada się pod inne kanarzyce, które odchowają potomstwo- niestety zanik instynktu macierzycieńskiego jest cechą dość często u niektórych ras kędzierzawych i innych posturalnych. Odchowując pisklęta trębaczy koniecznie należy mieć na uwadze ich duże zapotrzebowanie na pełnowartościowe pokarmy. Pisklęta tej rasy obrączkuje się obrączką o rozmiarze 3,4mm.


Opis ten powstał w oparciu o moje notatki. Kopiowanie całości lub części może być uznane za plagiat.Kiara


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Kiara dnia Sob 20:32, 30 Maj 2015, w całości zmieniany 3 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.prostodzioby.fora.pl Strona Główna -> Rasy kanarków / Kształtne / Kędzierzawe Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group, modified by MAR
Inheritance free theme by spleen & Programosy

Regulamin