Forum www.prostodzioby.fora.pl Strona Główna

Kanarki mozaikowe

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.prostodzioby.fora.pl Strona Główna -> Rasy kanarków / Intensywność upierzenia
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Kiara
Administrator



Dołączył: 12 Gru 2014
Posty: 1267
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 10 razy
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Warszawa
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 2:39, 09 Sty 2015    Temat postu: Kanarki mozaikowe

Kanarki mozaikowe (zarówno czerwone, jak i żółte) zostały wyhodowane poprzez krzyżówki samic kanarków z samcami czyżyków czerwonych (Carduelis cucullata), dzięki którym posiadają właśnie swoje oryginalne, charakterystyczne znaczenia, oraz bardzo wyraźny dymorfizm płciowy.

Jest to trzeci wariant upierzenia kanarków (jakości pióra) obok kanarków intensywnych i nieintensywnych, oznaczany literą CI lub CII, w zależności od płci (tak wyraźną różnica pomiędzy samicami i samcami bardzo utrudniałaby ich jednoczesne ocenianie i porównywanie).

Mozaiki występują w różnych odmianach barwnych. O ile mogą mieć lipochrom jedynie żółty lub czerwony (przy czym zarówno jeden, jak i drugi, mogą występować w kombinacji z mutacją ivory- ich kolory są wtedy rozjaśnione, pastelowe: żółte ivory i czerwone ivory, które niektórzy nazywają różowymi, jednak nazwa ta nie jest poprawna). Jeśli chodzi o odmiany melaninowe- od mozajek kobaltowych po odmiany o melaninie pastelowej-phaeo, satynowe, opalowe czy inne (kanarki mozaikowe często są wykorzystywane dla pokazania oryginalnych rysunków kanarków o melaninę pastelowe czy np oksydowanej). Niezmienne pozostają lipochromowe znaczenia na ciele, charakterystyczne dla płci, żółte lub czerwone (lub żółte czy czerwone w kombinacji z mutacją ivory).
Znaczenia te są inne u samic i samców- jest to również pozostałość po przodku- czyżu czerwonym. Samice, w odróżnieniu od samców, nie posiadają tzw. maski- na jej miejsce u samiczek widoczne są kreski żółte lub czerwone, ciągnące się za oczami (nie powinny jednak być ani zbyt długie, ani krótkie, wd wzorca ich wielkość jest dokładnie określoną, tak jak kształt). Samce mają rozleglejszą plamę piersiową, która u samic może przybrać nawet postać lekko zaznaczonej kreski, powinna jednak być widoczna. Kolor- w zależności od odmiany żółty lub czerwony- występuje też na skrzydłach, w ich zagięciach i nad ogonem kanarka. U samca obszary, gdzie widać lipochrom, są znacznie rozleglejsze, na tyle, że nawet laik umie rozróżnić płeć kanarków mozajkowych. (Wyjątkiem są tylko tzw. "samice z linii samców", które pomimo swojej płci posiadają większe obszary koloru na powierzchni swojego upierzenia. Jednak jako że zagadnienie to znam jedynie pobieżnie, nie będę opisywać w jakim celu hodowane są takie samice, czy może-czego są skutkiem.)

Na wystawach organizowanych przez C.O.M. pokazywane są najczęściej pary tych ptaków- i tu też dymorfizm płciowy ma niebagatelne znaczenie.
Oczywiście można też wystawiać "pojedynki" lub kolekcję-w tym wypadku grupę czterech ptaków tej samej płci, o tym samym lipochromie. Kolekcja dostaje dodatkowe punkty za tzw. "harmonię" (obliczaną przez Sędziego, na jej wpływ mają ilości punktów pojedynczych ptaków w kolekcji, która powinna być jak najbardziej spójną i wyrównana pod względem jakości ptaków).

Hodowlę kanarków mozaikowych prowadzi się krzyżując między sobą mozaiki o tej samej barwie lipochromowej- nie miesza się ich zarówno między sobą (tzn żółtych z czerwonymi) jak i z ptakami innych kolorów. Po prostu takie krzyżówki nic nie wnoszą do hodowli (inną sprawą jest powstanie tak wielu odmian mozajek melaninowych- od bardzo ciemnych, oksydowanych, po jasne, pastelowe- w tym wypadku rzecz jasna na pewnym etapie hodowli musiała zostać dodana krew kanarka melaninowego, a późniejsza hodowla ukierunkowana była już na tę szczególną cechę- np uzyskanie melaniny ptaka użytego do krzyżówki przy jednoczesnym zachowaniu cech kanarka mozajkowego- są to jednak efekty długoletniej pracy, której podjąć mogli się jedynie bardzo doświadczeni hodowcy).
Jeżeli chodzi o wystawy, wystawia się cztery jednakowe (tego samego koloru) mozaiki jednej płci, czyli np. cztery samce phaeo mozaiki czerwonej, które stanowią jedną kolekcję.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Kiara dnia Wto 1:30, 28 Lip 2015, w całości zmieniany 5 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.prostodzioby.fora.pl Strona Główna -> Rasy kanarków / Intensywność upierzenia Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group, modified by MAR
Inheritance free theme by spleen & Programosy

Regulamin