Forum www.prostodzioby.fora.pl Strona Główna

Bastardy kanarków i innych ptaków śpiewających

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.prostodzioby.fora.pl Strona Główna -> Rasy kanarków / Bastardy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Kiara
Administrator



Dołączył: 12 Gru 2014
Posty: 1267
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 10 razy
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Warszawa
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 4:45, 27 Sty 2015    Temat postu: Bastardy kanarków i innych ptaków śpiewających

Bastardy, czyli basztrady czy też po prostu mieszańce są to ptaki pochodzące z krzyżówek międzygatunkowych, a więc- w naszym przypadku- skojarzeń kanarka z ptakami innych gatunków, w różnym stopniu- mniejszym lub większym, spokrewnionymi. Żeby to lepiej wyjaśnić, może przedstawię w skrócie systematykę kanarka (należy pamiętać, że kanarki, które hodujemy, są udomowioną formą kanarka dzikiego, ale wciąż należą do tego samego gatunku).

Gatunek: kanarek lub kulczyk kanaryjski (Serinus canaria)
Rodzaj: kulczyki (Serinus)
Rodzina: Łuszczaki (Fringillidae)
Rząd: Wróblowate (Pusseriformes)
Gromada: Ptaki (Aves)

Krzyżując kanarka z kulczykiem, krzyżujemy dwa gatunki w obrębie rodzaju. Krzyżując kanarka ze szczygłem (Carduelis carduelis) krzyżujemy dwa gatunki w obrębie rodziny, ale pomiędzy dwoma rodzajami.
Najogólniej mówiąc, najczęściej krzyżuje się kanarka z ptakami będącymi przedstawicielami wróblowatych czy też ziębowatych.

Do krzyżówek międzygatunkowych używane są w tej chwili głównie samice, choć w szczególnych przypadkach używa się samicy gatunku innego i samca kanarka (np przy krzyżówkach bastardów mutacyjnych). Łatwiej skojarzyć parę: samiczkę kanarka, z innym ptakiem śpiewającym, który potrafi uwieść ją swym śpiewem.
Samice, których używa się do takiej hodowli, muszą być pierwiastkami, wcześniej nie krzyżowanymi z kanarkiem. Ponadto, nie wszystkie ptaki z pierwszego pokolenia są płodne (ze skojarzeń ptaków dzikich z samcami kanarka potomstwo jest niepłodne). Niezbędna jest dalsza selekcja i łączenie z następnymi pokoleniami kanarków- hodowla taka oczywiście powinna mieć jakiś określony cel- przykładem może być tutaj wyhodowanie kanarków czerwonych oraz mozaikowych dzięki krzyżówkom kanarków z czyżykami czerwonymi (Carduelis cucullata).
W Polsce hodowla bastardów powinna opierać się na krzyżówkach z ptakami egzotycznymi.
Dla celów naukowych, chcąc użyć do hodowli ptaków krajowych, należy posiadać zezwolenie Naczelnego Konserwatora Przyrody z Ministerstwa Leśnictwa i Przemysłu Drewnego.
Pełny tekst obowiązującej w Polsce ustawy dotyczącej ptaków.
Strona Ministerstwa Ochrony Środowiska
Ustawa o Ochronie Środowiska
[link widoczny dla zalogowanych]

Do krzyżówek najczęściej używa się: szczygła, makolągwy, różnych gatunków kulczyka, gila, krzyżodzioba, dzwońca, zięby, dziwonii, trznadla, czeczotki, śnieguły, różnych gatunków czyżyka. Część z w/w gatunków nie należy do naszej rodzimej awifauny.

Chcąc zająć się rozmnażaniem mieszańców międzygatunkowych, należy zapoznać się z wymaganiami obydwu gatunków. Wybierając ptaki do rozmnażania, należy wybierać z ptaków, które jeszcze nie gniazdowały. Jesienią należy je razem połączyć w większej klatce, nie dając im możliwości widzenia osobników swojego gatunku. Jeżeli ptaki będą w stosunku do siebie agresywne, można próbować wymienić samicę. Należy wziąć pod uwagę fakt, że samce dzikich gatunków chętniej krzyżują się z szarymi lub zielonymi samicami kanarków. Całą jesień i zimę, ptaki powinny dostawać, oprócz podstawowej mieszanki dla kanarków, jeszcze i te gatunki nasion, którymi żywią się w naturze. Czeczotkom i czyżykom niezbędne są nasiona brzozy i olchy, szczygłom- ostu i polnych chwastów. Wskazane są także jaja mrówcze oraz duża ilość zieleniny. Godne polecenia są mieszanki ziaren firmy deli-nature, gdyż w ofercie tej firmy można znaleźć gotowe już mieszanki dla ptaków należących do polskiej awifauny, jak i dla bastardów. Ptaki gatunków gniazdujących w Polsce gotowe są do rozpłodu nie wcześniej niż w maju. Pod koniec kwietnia ptaki należy wpuścić do dużej klatki lęgowej lub woliery, w której należy umieścić gniazdko oraz materiał budulcowy. Ptaki mogą tez uwić własne wolne gniazdo w rozwidnieniu gałązek.
Samce czyżyków i szczygłów, podobnie jak w naturze, biorą udział w budowie gniazda. Wyklucie piskląt bastardów następuje po 13 dniach od momentu wysiadywania. Pisklęta powinny być karmione przez oboje rodziców, ale nie zawsze tak jest. Pisklęta dzikich ptaków przebywają w gnieździe 14 dni, natomiast bastardów 15-16 dni. U piskląt dzikich ptaków jest bardzo rozwinięty instynkt ucieczki z gniazda w razie niebezpieczeństwa. Uciekają z niego nawet przy najlżejszym dotknięciu, choć w wieku 11-12 dni nie umieją jeszcze latać. Ta reakcja wytworzyła sie u nich w procesie ewolucji i dzięki niej chociaż część lęgu przeżywa napaść drapieżnika.


Kulczyk (Serinus serinus) & Kanarek (Serinus canaria)
Ta krzyżówka jest chyba najłatwiejsza do otrzymania ze względu na bliskie spokrewnienie gatunków, przez niektórych uważane za odmiany geograficzne, którymi być może były. Mieszańce tych dwóch gatunków są nieco większe od kulczyka. Samce mają bardzo piękny zielony kolor i żółto zabarwiona szyję. Samice mają bardziej szarą i są bardziej podobne do samic kulczyka.
Ze względu na bliskie pokrewieństwo potomstwo jest zazwyczaj płodne. Dotyczy to głównie samców, natomiast wśród samic płodne osobniki trafiają się rzadziej.

Kulczyk mozambijski & Kanarek
Łatwo krzyżuje się z kanarkiem, dając niepłodne potomstwo. Samiec często wabi kanarzycę do gniazda, karmi ją, a także opiekuje się wyklutymi pisklętami. W okresie gniazdowania samiec bardzo aktywnie śpiewa donośnym głosem podobnym do kanarka. Bastardy są szarozielone, nieco większe od kulczyka.

Kulczyk szary (Szary śpiewak) & Kanarek
Wyróżnia się on pięknym i melodyjnym głosem przypominającym śpiew skowronka. Krzyżówki są mniejsze od kanarka, szarozielone i charakteryzują się pięknym dźwięcznym głosem.

Czyżyk (Carduelis spinus) & Kanarek
Dla uzyskania tego typu krzyżówek należy posiadać przyzwyczajone i oswojone z widokiem człowieka czyżyki. Samca czyżyka krzyżujemy z zieloną lub żółtą samiczką kanarka. Przy właściwym utrzymaniu ptaków udaje się też odwrotna kombinacja: kanarek i samica czyżyka. Samce bastardy odróżniają się od samic bardzo łatwo. W upierzeniu samców przeważa intensywny zielony kolor, samice natomiast są szarawe. Ciekawe efekty kolorystyczne wychodzą z połączeń czyżyków i czerwonych samic kanarków. Z literatury i doświadczeń hodowlanych wynika, że niektóre samce bastardy powstałe z tych krzyżówek bywają płodne, natomiast samice są zawsze bezpłodne.

Szczygieł (Carduelis carduelis) & Kanarek
Krzyżówki te są bardzo ciekawe, a ptaki bardzo sympatyczne. Z symetrii i koloru upierzenia ptaki te są bardzo podobne do szczygła. U ptaków uzyskanych od zielonej lub żółtej kanarzycy występuje przewaga koloru zielonego. Czasami zdarzają się żółte ptaki z oranżową maską.
Najpiękniej jednak ubarwione ptaki uzyskamy z połączenia szczygła i czerwonej kanarzycy. U ptaków tych pierś jest różowa, a maska takiego koloru, jak u szczygła.
Do krzyżówek z kanarzycą nadają się tylko przyzwyczajone do niewoli szczygły będące w dobrej kondycji. Szczygieł połączony z samicą kanarka wykazuje wiele zainteresowania partnerką. Wabi on samicę do gniazda, które pomaga jej zbudować, karmi ją i chętnie zastępuje w wysiadywaniu jaj, a także bierze udział w karmieniu piskląt.
Samce bastardy pięknie i czysto śpiewają. Wiosna bardzo intensywnie zalecają się do samic, przewyższając swoja jurnością zarówno szczygła, jak i kanarka. Są jednak bezpłodne. Samice bastardy budują bardzo misterne gniazda, składają jaja, które jednak nigdy nie zostają zapłodnione. Takie samice można wykorzystać jako nasiadki i mamki dla innych piskląt.
Samice bastardy różnią się od samców bardziej matowym upierzeniem.


Fot. B.M.Baczyńska


Makolągwa (Carduelis cannabina) & Kanarek
Dla tego typu krzyżówek dobrze jest posiadać makolągwy wykarmione przez kanarki, które w następnym sezonie skrzyżują się bez problemu z kanarkami.
Dzikie ptaki trudno przyzwyczajają się do warunków klatkowych i przeważnie pozostają bardzo płochliwe. Najlepsze są dla nich klatki typu skrzynkowego, bądź zarośnięte woliery (ptaki muszą mieć poczucie względnego bezpieczeństwa, co dają im zasłonięte powierzchnie).
Przy krzyżowaniu makolągwy z żółtymi kanarkami otrzymujemy bastardy bardzo skromnie ubarwione, podobne do samicy makolągwy i tylko na piersi u samców jest niewielkie zażółcenie. Zupełnie inaczej wyglądają samce bastardów otrzymane ze skrzyżowania z czerwonym kanarkiem. Po pierwszym pierzeniu ich ciemię i pierś, a niekiedy i dolne partie ciała, przybierają czerwone zabarwienie, podobnie jak na wolności u dorosłych samców makolągwy w upierzeniu godowym. Samice bastardy pozostają przeważnie szare.
Krzyżówki tych gatunków są jednak bardzo płochliwe i nie przyzwyczajają się do człowieka. Śpiew ich jest donośny i bardzo różnorodny.

Dzwoniec (Carduelis chloris) & Kanarek
Krzyżówki te dają ptaki duże, o ciemnozielonym ubarwieniu, i dosyć melodyjnym głosie. Wychowane w klatce dzwońce łatwo łączą się z kanarkami, biorąc czynny udział w budowie gniazda i wychowie młodych.

Czeczotka (Carduelis flammea) & Kanarek
Dla uzyskania bastardów poleca się krzyżowanie samicy czeczotki z samcem kanarka, ponieważ odwrotne łączenia często są nieudane, ze względu na dużą śmiertelność piskląt po wykluciu. Do krzyżówek używa się kanarków czerwonych.
Uzyskane mieszańce są bardzo żywe i wesołe. Śpiew ich nie jest specjalnie melodyjny.

W ciągu ostatnich kilku lat, wraz z pojawieniem się u nas kanarków o tzw. melaninie pastelowej, zaczęto próbować przeniesieść owe mutacje na bastardy. Szczególnie atrakcyjne są ptaki izabelowate, phaeo, opalowe, satynety i inne. Kilka razy pisano o tego typu bastardach w piśmie "Nova Exota" w roku 2014. Do artykułów załączone były zdjęcia, pokazujące mutacyjnie ubarwione bastardy oraz ptaki gatunków dzikich (np szczygły podgatunku major).


Bibliografia:
-M.Jabłoński "Kanarki"
-"Nova Exota"
-notatki własne


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Kiara dnia Sob 3:05, 30 Maj 2015, w całości zmieniany 3 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.prostodzioby.fora.pl Strona Główna -> Rasy kanarków / Bastardy Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group, modified by MAR
Inheritance free theme by spleen & Programosy

Regulamin